Srovnání s konkurencí

Uveřejnil Vít 16. prosince 2019

Mému bratrovi jedna zákaznice poslala spolu s kazetami i nevyvolané filmy, které chce vyvolat a oskenovat. Vyvolávání filmů se nevěnujeme, tak jsme raději využili jedné známé české služby pro vyvolávání fotografií, která zařídila rovnou i skenování. Vznikla tak série fotografií, na nichž jsem se mohl porovnat s konkurencí.

Už domluva s firmou byla problematická, trvali na tom, že krom vyvolání je třeba objednat i tisk na fotopapír, jinak skenování není možné. Když jsem ale viděl směšný výsledek, co od firmy přišel, rozhodl jsem se, že udělám porovnání snímků. Nutno také říct, že snímky byly opravdu špatně vyfocené - velice podexponované, na levném barevném kinofilmu, a to tak, že u některých fotek zcela chyběly některé barevné kanály. Některé fotky jsem pak musel převést do odstínů šedi, jinak výsledek vypadal špatně. Jeden film prý firma s naším svolením zahodila úplně, protože byl dříve údajně znehodnocen osvícením na denním světle.

Co vlastně konkurence zanedbala? Snad všechno, ve zkratce:

  • Čištění prachu. Na snímcích je prach vidět bíle, jedná se o negativy. Zcela se ho zbavit v podstatě nejde, u nás ale snímky vždy otíráme a ofukujeme.
  • Neřeší výběry okrajů fotografií. U některých fotek zjevně část chybí, na druhé straně fotky pak přebývá černý pruh, kde nic není. To řešíme raději skenováním nadměrků, které poté v editoru přesněji ořízneme.
  • Žádné manuální úpravy. Všechny fotografie mají podobný zelený nebo žlutý nádech, který bych si jako editor snímků při práci alespoň částečně vykompenzoval.
  • Oskenované fotografie z dvou filmů přišly v jedné složce a při seřazení byly promíchané.
  • Některé fotografie vůbec nebyly oskenované, patrně kvůli nízké kvalitě. Často se ale dají zachránit dobře provedeným převodem do odstínů šedi.
  • Všechny fotografie byly skenovány naležato a nepootáčeny, přestože spousta z nich byla na výšku.

Co ovšem nelze konkurenci upřít je vyšší rozlišení snímků. Předpokládám, že se používají skener ve stylu Nikon Coolscan. Je zajímavé vidět, že detaily jsou opravdu o něco více prokreslené. Co ale naplat, když firma publikuje fotografie se zeleným barevným závojem a špatně oříznuté. A co je nejzajímavější? Samotné skenování vyšlo u nás o stokorunu levněji, než v této firmě.

Na závěr již ukážu se svolením zákaznice některá porovnání fotografií: