Srovnání s konkurencí

Uveřejnil Vít 16. prosince 2019

Mému bratrovi jedna zákaznice poslala spolu s kazetami i nevyvolané filmy, které chce vyvolat a oskenovat. Protože vyvolávání filmů mi nic neříká (jen tuším, že je to fakt věda), tak jsme raději využili jedné známé české služby pro vyvolávání fotografií, která zařídila rovnou i skenování. Vznikla tak série fotografií, na nichž jsem se mohl porovnat s konkurencí. A vyšlo to zajímavě.

Původní plán sice byl, že to firma vyvolá a rovnou i oskenuje, ale měli takový požadavek, že to zároveň musí vyvolat do papírové podoby, jinak skenování není možné. Že by měli stroj, který to vyvolá a vytiskne, a teprve potom se to oskenuje z papíru? To je dvojí převod, a hrůzou mi vstávají vlasy na hlavě, pokud to opravdu takhle dělají. Živě si pamatuji, jak mě rozesmálo, když mi jedna zákaznice poslala mezi fotografiemi k oskenování i třeba takovou, kdy byla digitálním fotoaparátem vyfocena vytisknutá fotografie (a to na starém offsetovém tisku, tj. s viditelně oddělenými flíčky tiskařské barvy), tuto fotografii pak někdo vytisknul na běžný kancelářský papír a já jsem ji měl skenovat. Někdo prostě vyfotil noviny, fotku vytiskl a já ji oskenoval. To je, jestli dobře počítám, šest HW převodů v řadě (vyfocení-příprava na předlohu-tisk-vyfocení-tisk-skenování), na tom skenu na konci už moc obrazových informací nezbylo.

Už když jsem ale viděl papírové fotografie, co od firmy přišly, rozhodl jsem se, že udělám porovnání snímků. Paní na to nespěchala, což mi nahrávalo. Nutno také říct, že snímky byly opravdu špatně vyfocené - velice podexponované, na levném barevném kinofilmu, a to tak, že u některých fotek zcela chyběly některé barevné kanály. Fotky jsem pak musel ve jménu estetičnosti převést do odstínů šedi, jinak by to vypadalo zvláštně. Jeden film prý firma s naším svolením zahodila úplně, protože byl dříve údajně znehodnocen osvícením na denním světle.

A co vlastně ta firma udělala špatně? Můžu říct, že víceméně všechno, ve zkratce:

  • Netrápili se moc s čištěním prachu. Na snímcích je prach vidět bíle, jedná se o negativy. Ten se vyskytuje vždy, já ale snímky vždy otírám a ofukuji.
  • Neřešili výběry okrajů fotografií. U některých fotek zjevně část chybí, na druhé straně fotky pak přebývá černý pruh, kde nic není. To řeším raději skenováním nadměrků, které poté v editoru přesněji oříznu.
  • Žádné manuální úpravy. Všechny fotografie mají podobný zelený nebo žlutý nádech, který by si editor při práci jako první alespoň částečně vykompenzoval.
  • Oskenované fotografie z dvou filmů přišly v jedné složce a při seřazení byly promíchané.
  • Některé fotografii patrně kvůli nízké kvalitě vůbec neskenovali. Často se ale dají zachránit dobře provedeným převodem do odstínů šedi.
  • Fotografie nebyly pootáčené. A to vůbec.

A v čem mi může jít firma příkladem? Zjevně mají lepší techniku a proto vyšší rozlišení. Soubory mají bez metadat, já se s tím příliš netrápím a ze souboru lze vyčíst, jakým skenerem jsem kdy který snímek skenoval. Ale předpokládám, že se jedná o skener ve stylu Nikon Coolscan. Je pro mě zajímavé vidět, že opravdu jsou detaily o něco více prokreslené. Co ale naplat, když taková firma vypustí fotografie se zeleným barevným závojem a špatně oříznuté. A co je nejzajímavější? Samotné skenování vyšlo u nás o stokorunu levněji, než v této firmě.

Na závěr již ukážu se svolením zákaznice některá porovnání fotografií: