O nás

Uveřejnil Vít 11. listopadu 2019

Moje jméno je Vít Slabý a jsem hlavní tváří firmy Skenování fotek. Tato firma se zabývá skenováním obrazových materiálů do digitální podoby a jejich softwarovou úpravou, zaměření je na velké spíše neprofesionální zakázky, tedy typicky na běžné rodinné fotografie. Firmu jsem oficiálně založil v roce 2011, rok poté, co jsem se samotnému skenování začal věnovat pro osobní účely. Operativu a techniku zajišťoval původně můj bratr Vojtěch. S organizací zásilek a záskoky v době mé nepřítomnosti pak vypomáhá celá moje podnikavá rodina. V roce 2015 jsme se přestěhovali z mého rodného domu do samostatné kanceláře v Křižanově na náměstí, nyní však skenování probíhá v Brně.

Práce s audio/video signálem mě zajímala již od dětství. Jako malý kluk jsem měl dost času experimentovat s programy pro zpracování zvuku a obrazu. Můj první fotoaparát jsem dostal v roce 2002 a focení, grafice a práci s obrazem se intenzivně věnuji od roku 2005, od jisté doby i komerčně. Z úprav mě velice baví spojování více fotografií do sebe, tedy výroba skládaných panoramat nebo HDR. Experimentuji též s kolorováním fotografií.

Technika se mě drží celý život, vystudoval jsem Fakultu strojního inženýrství na Vysokém Učení Technickém v Brně, obor Fyzikální inženýrství / Mechatronika, kde jsem absolvoval předměty zpracování signálu nebo matematickou analýzu. Momentálně jsem zaměstnán na plný úvazek ve strojírenské firmě jako inženýr mechatroniky a datový analytik a skenování je pro mě přivýdělkem.

Protože mě skenování a práce s obrazem velice baví, snažím se tuto práci posouvat dále. Ve volném čase vyrábím na 3D tiskárně nové montážní přípravky do skeneru (pro zpracování různých druhů médií nebo pro lepší čištění snímků), přizpůsobuji si software ovladače skeneru nebo vyvíjím obrazové techniky např. automatického odstraňování prachu z fotografií. Rovněž manuální softwarové úpravy barevnosti jsou věc, která se učí léta, aby byly zároveň co nejkvalitnější, a přitom velmi rychlé. Očekávat ode mě můžete vysokou systematičnost práce a standardizovanou kvalitu výstupu.