Jak správně zabalit zásilku

V tomto článku uvedu některé poznatky z balení zásilek pro zaslání přepravní společností. Přeci jen může být zásilka během cestování vystavena nárazům a otřesům. Vhodným zajištěním bychom měli zařídit:

  • aby se snímky o sebe neodíraly nebo nepoškrábaly,
  • aby bylo uložení pevné a nemohlo dojít např. k ohnutí snímků,
  • a aby nemohlo dojít k pomíchání snímků, jsou-li snímky uspořádané.

Diapozitivy

Diapozitivy v rámečcích proto nejlépe vložte do krabiček k tomu určených, kde jsou na sebe snímky přitisklé rámečky, nebo jsou od sebe odděleny přepážkou. V principu nevadí, pokud se snímky pohybují, neměly by se však odírat. Volná místa krabičky vycpěte měkkým papírem, např. novinami. Víčko, není-li zaklapávací, zajistěte gumičkou, nebo kouskem izolepy.

Filmový pás

Filmový pás se nejlépe skladuje ve válcových plastových krabičkách. Papírovou krabičku pak můžete snadno popsat nebo očíslovat. Jinak dobře poslouží novinový papír. Je-li ale filmový pás rozstříhaný a narovnaný, je lepší jej vložit do malé obálky. Jednotlivé snímky se pak o sebe ale snadno dřou, proto je vhodné více obálek vedle sebe stáhnout gumičkami, aby se snímky nemohly pohybovat.

Fotografie

Papírové fotografie rovněž vložte do obálek nebo novinového papíru a stáhněte gumičkami, aby se snímky nemohly pohybovat. Pokud posíláte menší množství snímků, které by se mohly ohnout, vystřihněte z kartonu desku, kterou dáte vedle fotografií a balíček tím zpevníte. Opatrně s fotografiemi, které jsou např. vyndané z fotoalba a na rubu mají zbytky lepidla - takto se fotografie mohou k sobě navzájem slepit a nevratně poškodit. V tom případě nezbývá než fotografie prokládat listy papíru.

Jednotlivé části nakonec naskládejte do krabice vystlané např. bublinkovou fólií, volná místa vycpěte. Krabici pak zajistěte izolepou, aby nemohlo dojít k rozpadnutí během přepravy. Pro ploché zásilky je vhodná bublinková obálka. Nezapomeňte do krabice připsat číslo objednávky a případné instrukce pro pracovníka.

Balík pak po vyplnění objednávkového formuláře můžete zaslat na naši adresu nebo předat dopravci.